Muszyna – urokliwe galicyjskie miasteczko, które kusi wszystkich szukających wypoczynku. Ulokowane na południu Polski, otulone górami i bogate w atrakcje stwarza możliwości relaksu.

Pobyt w miasteczku może uwolnić w każdym z nas zarówno mnóstwo adrenaliny, jak i spokoju a na pewno wielką porcję endorfin – hormonów szczęścia.

Jeśli zwiedzanie zaczniemy na Rynku, to przywita nas, w trakcie realizacji rewitalizacja płyty rynku. Piękne piwniczki z kamiennymi sklepieniami będą wkrótce udostępnione zwiedzającym.

Strudzonych podróżą zapraszamy do „Restauracji Rzym” – na samym rynku. Tam w ciepłej, włoskiej scenerii serwowana jest zarówno pizza, zestaw obiadowy, jak i dania kuchni świata.

Deser swoim pysznym zapachem przyciąga do „Słodkiego Zakątku”. Tu w prowansalskim stylu uraczymy podniebienie nie tylko „sernikiem krakowski” ale również „Tortem Egipskim”, „Łąckim przekładańcem” czy „Leśnym przysmakiem”.

Zadowoleni ruszamy dalej. Już naprzeciwko cukierni znajduje się Muzeum Regionalne oraz Dwór Starostów.

Trasa spaceru zaprowadzi nas dalej do dzielnicy Zapopradzie. Tam – tuż za mostem krystalicznie czysta tafla lodu zaprasza na lodowisko.

Droga pod górkę wychodzi na Ogrody Sensoryczne - w miejsce gdzie rozpoczniemy poznawanie Muszyny pod hasłem: Muszyna – miastem ogrodów. Ogrody Zmysłów (zwane inaczej sensorycznymi) dzięki roślinom oraz kompozycjom wprawiają w stan relaksacji wszystkie nasze pięć zmysłów. Róże dają odpocząć oczom, lawenda ukoi zapach, kłujące krzewy pobudzą dotyk, pyszne poziomki smak a szemrzący strumyk zaciekawi zmysł słuchu. Dzięki temu całe nasze ciało wprowadzimy w stan relaksacji. Ogrody te wieńczy figura Afrodyty, która wprowadza do kolejnego ogrodu – Ogrodu Magicznego. Tu poznajemy klimaty starogreckie. Tam znajdziemy m.in. ukochanego Afrodyty – Adonisa.
Dopełnieniem muszyńskich ogrodów są Muszyńskie Ogrody Biblijne. Znajdują się one na terenie parafii pw. Św. Józefa. Ogrody te są odpowiedzią na potrzeby duchowe współczesnego człowieka. Za pomocą roślin i konstrukcji przybliżają karty Pisma Świętego.
  

Pełni doświadczeń zmysłowych i duchowych można się również przenieść w podróż historyczną. Zacząć ja można już przy kościele, który pamięta jeszcze czasu przedrozbiorowe. Najcenniejszym są jednak elementy znacznie starsze: Gotycka figura Matki Boskiej z XV w. oraz kurdybany pozostawione jako wotum dziękczynne po glorii Odsieczy Wiedeńskiej.
O ponad 800-letniej historii miasta przypominają również ruiny zamku na wzgórzu Baszta. W najbliższym czasie otrzymają one nową funkcjonalność, jaką jest pawilon wystawowy. Informacja dla ciekawych jest taka, że do ruin prowadzą dobrze przygotowane i utrzymane ścieżki spacerowe. Z ruin roztacza się piękny widok na całą okolicę.

Świetną trasa spacerową są nie tylko ogrody, ale również Park Zdrojowy Baszta. Ustawione są tam ogólnodostępne urządzenia do fitness oraz alejki wyłożone brukiem – również do wykorzystania przez małych rowerzystów czy zaprzyjaźnione hulajnogi.

W okolicznych wioskach możemy się przenieść w czasy przedwojenne. Wtedy tereny te były zamieszkane przez wiele grup etnicznych, m.in. przez Łemków. Spuścizną jaką po nich pozostała są piękne drewniane cerkwie. Wśród nich wyróżniającą jest cerkiew w Powroźniku – wpisaną na listę UNESCO, czy cerkiew w Złockiem, która jest pięknie usytuowana.

 

W Muszynie można spędzić również czas bardzo aktywnie: zimą: narty biegowe i zjazdowe a w lecie spływy i rafting po Popradzie, i wiele innych.

Aktualne informacje nt. bieżących wydarzeń oraz nowinek na stronie: www.muszyna.atrakcje.pl